ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Badania USG

Ultrasonografia oddaje nieocenione usługi w zakresie podstawowych badań diagnostycznych jamy brzusznej. Jest podstawowym, łatwo dostępnym, najtańszym i całkowicie bezbolesnym badaniem w diagnostyce. W każdym wieku mogą zdarzyć się niewyjaśnione pobolewania brzucha, wzdęcia, biegunki – czasem na przemian z zaparciami, wymioty, nudności, objawy kolki nerkowej lub wątrobowej.

U niektórych pacjentów nagła utrata wagi ciała, ogólne osłabienie lub anemia powodują niepokój i konieczność wizyty u lekarza. Badanie USG służy przede wszystkim do badania takich narządów jak trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki nadnercza.

USG ginekologiczne może być wykonywane w dwojaki sposób: sondą przez powłoki brzuszne lub sondą dopochwową. Pierwszy rodzaj badania stosowany jest zazwyczaj u kobiet młodych. Koniecznym warunkiem do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu na godzinę przed planowanym badaniem należy wypić 1 – 1,5 litra niegazowanej wody i nie oddawać moczu.

Badanie USG sondą dopochwową jest obecnie rutynowo stosowanym badaniem w gabinetach ginekologicznych. Ocenie podlegają struktury miednicy mniejszej, narząd rodny oraz pęcherz moczowy. Znajduje zastosowanie przy wykrywaniu mięśniaków macicy, zmian patologicznych przydatków i pęcherza. Stosowane jest także w monitorowaniu owulacji podczas leczenia niepłodności.

Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe, może być wykonywane tak często, jak jest to konieczne.   
Treść pochodzi ze strony internetowej: https://alfa-lek.pl/pl/nasi_specjalisci/6668_usg_ginekologiczne

Nazwa badania lub zabiegu
USG doppler położniczy ( dopłata do USG )
USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
USG ginekologiczne TV
USG położnicze ( do 10 tygodnia ciąży)
USG położnicze ( powyżej 10 tygodnia ciąży )
USG położnicze ( powyżej 10 tygodnia ciąży) z nagraniem 3D / 4D
USG położnicze (II, III trymestr) – ciąża bliźniacza
USG położnicze 4D – ciąża bliźniacza
USG uroginekologiczne z konsultacją
USG z oceną ryzyka – ciąża bliźniacza