ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Nasi radiolodzy

Radiolog – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

LekarzDni i godziny przyjęć * Cena * / Umów wizytę
Imię i NazwiskoPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobota

od 8:30
do 13:00
Cena wizyty

Czym jest radiologia?

Radiologia jest to dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się diagnostyką obrazową ciała człowieka. Otrzymany w ten sposób obraz zostaje zinterpretowany przez radiologa, na podstawie czego powstaje dokładny opis zdjęcia ze wszystkimi spostrzeżeniami oraz diagnozą. Badania te służą obrazowaniu narządów, ale nie tylko w aspekcie ich morfologii, czyli określania tego, jaki rodzaj schorzenia występuje w danym narządzie, ale także do oceny zmian metabolicznych i funkcji. Badanie radiologiczne odbywa się pod nadzorem specjalisty elektroradiologa. Opis badania na podstawie wykonanego zdjęcia, sporządza lekarz radiolog. Radiologia umożliwia szybkie wykrycie choroby, analizę rozwoju schorzenia oraz dokładniejszego umiejscowienia powstałego urazu. Obecnie stanowi podstawową formę diagnozowania i stosowana jest na każdym etapie leczenia pacjenta.

Kim jest radiolog?

Lekarz Radiolog to specjalista zajmujący się obrazowaniem ciała człowieka za pomocą specjalistycznych urządzeń wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie (rentgenografia, tomografia komputerowa, angiografia), pole magnetyczne (tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego), a także ultradźwięki.

Radiologia to dziedzina medycyny ukierunkowana na obrazowanie ciała człowieka wykonywana przy pomocy urządzeń radiologicznych, wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne i ultradźwięki. Dzięki radiologii możliwa jest precyzyjna diagnostyka, a na jej podstawie określenie ścisłego postępowania leczniczego. Poza tym badania obrazowe służą do monitorowania postępów lub ich braku w danej terapii. Diagnostyka radiologiczna daje możliwość wychwycenia zmian chorobowych nie tylko na poziomie narządu, ale także na poziomie komórkowym. Umożliwia też właściwą ocenę funkcji, czyli przepływów np. mózgowych czy w narządach miąższowych.

Czym się zajmuje radiolog?

Lekarz radiolog jest to absolwent medycyny, który przez kolejne pięć lat po ukończeniu studiów medycznych specjalizuje się w kierunku radiologii, dzięki czemu zna się na różnych technikach obrazowania, zapisywaniu tych obrazów, odczytywaniu ich i wyciąganiu wniosków z uzyskanych wyników. Radiolog zajmuje się techniką obrazowania narządów, a prowadzona przez niego praca umożliwia właściwe diagnozowanie chorób oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Lekarz tej specjalizacji wykonuje i opisuje badania obrazowe, takie jak np. RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia, czy densytometria. Może on także m.in. wykonywać mało inwazyjne zabiegi oraz aplikować leki do konkretnych narządów. Po wykonaniu obrazowania medycznego radiolog potrafi wskazać, w którym miejscu w ciele zaszły niepokojące zmiany, dokonuje również ich pomiarów. Radiolog sporządza dokładny opis wykonanego badania, stawia diagnozę i opisuje leczenie.