ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Tomografia komputerowa – co można wykryć?

Tomografia komputerowa – co można wykryć?

Tomografia komputerowa (CT) to metoda warstwowego skanowania narządów wewnętrznych pacjenta za pomocą promieni rentgenowskich. W przeciwieństwie do konwencjonalnej radiografii tomografia komputerowa ujawnia nawet najmniejsze zmiany w tkankach dzięki lepszej klarowności obrazu. Dziś CT służy do diagnozowania wielu różnych chorób.

Tomografia komputerowa nie jest zalecana we wszystkich przypadkach – czasami inne techniki obrazowania są bardziej skuteczne. Jednak w niektórych chorobach tomografia komputerowa jest najlepszym wyborem, np.:

• Układ mięśniowo-szkieletowy: Tomografia jest przepisywana na złożone złamania, choroby stawów, w przeciwieństwie do konwencjonalnego zdjęcia rentgenowskiego, tomogram pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz wszystkich tkanek w obszarze uszkodzenia.

• W stomatologii CT stosuje się przed zabiegami chirurgicznymi, w przygotowaniu do protetyki, szczególnie często przed implantacją.

• Tomografia komputerowa zatok przynosowych jest najlepszym sposobem diagnozowania zapalenia zatok, wrodzonych i nabytych deformacji kości twarzoczaszki.

• Tomografia komputerowa klatki piersiowej pokazuje wszystkie zmiany strukturalne w płucach, przełyku, aorcie piersiowej, sercu. Z jej pomocą przeprowadza się kompleksowe badanie narządów śródpiersia, wykrywa się guzy, ogniska zapalne, tętniaki i deformacje naczyń.